Ústredný zväz židovských náb. obcí

Zomrel "otec" krokodíla Genu či Čeburašku

08.07.2022

Tvorca známych postavičiek krokodíl Genu či Čeburaška, Leonid Schwartzman, zomrel minulý týždeň vo veku 101 rokov. Ortodoxný žid hovoriaci jidiš sa narodil v roku 1920 v Minsku a ako 18-ročný odišiel študovať umenie do Leningradu. Kým jeho spolužiaci boli po nemeckej invázii v roku 1941 deportovaní a všetci zahynuli, jeho doklady sa zvláštnou náhodou stratili na vojenskom úrade a on mohol ostať pracovať v opravárenskej dielni. (Jeho otec Aron zomrel ešte pred vojnou a matka Rachel počas blokády Leningradu umrela hladom.)

Leonid si pozrel prvý kreslený film po skončení vojny, vo veku 25 rokov - Bambiho od Walta Disneyho. Od tej chvíle vedel, čo chce: vyrábať bábiky a oživovať ich. A robil to viac ako 50 rokov. Leonid Schwartzman (Jemu je pripisovaný výrok: "Najlepší ľudia sú mačky a psy") vytvoril viac ako 70 slávnych postavičiek - opice, papagáje, hady, nádherné tvory - a bol považovaný za "otca sovietskej animácie".

Zo Židovskej náboženskej obce v Žiline sme dostali túto potešujúcu rekapituláciu ich záslužných aktivít.

Oživiť, vysvetliť či priblížiť fungovanie významnej ješivy v Galante dnešnému človeku, to bol jeden z cieľov prednášky Józsefa C.Lenárta, študenta Židovskej univerzity v Budapešti, ktorá odznela v nedeľu 6. novembra 2022 v Galante.

SLOVENSKÁ ORGANIZÁCIA MACCABI pripravuje športový TÍM zo Slovenska na zimné hry WINTER GAMES 2023. Uskutočnia sa od 02.01. - 09.01.2023.