Ústredný zväz židovských náb. obcí

Macron: bojujme proti nevšímavosti a nevedomosti

24.07.2022

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vystríhal v nedeľu pred antisemitizmom a historickým revizionizmom. Spravil tak v príhovore prednesenom na podujatí venovanom pripomienke 80. výročia deportácie na zimný velodróm Vel d'Hiv v Paríži, najväčšej protižidovskej razie v Nacistami okupovanom Francúzsku. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Macron svoj prejav predniesol pri odhalení pamätníka v meste Pithiviers, neďaleko Paríža, kde sa nachádzal druhý najväčší internačný tábor a deportačné miesto pre Židov vo Francúzsku po meste Drancy."S antisemitizmom sme ešte neprestali, je tam stále - silnejší a rozmáhajúcejší sa," uviedol francúzsky prezident, pričom spomenul antisemitizmus pri teroristických činoch, alebo v obrazoch grafity na stenách či na sociálnych sieťach.

Podľa Macrona je potrebné v tejto súvislosti ďalej bojovať proti nevšímavosti a nevedomosti, píše AP. Zároveň šéf Elyzejského paláca vystríhal pred "novým typom revizionizmu" a pripomenul aktívnu úlohu Francúzska pri útočení na židovské obyvateľstvo v časoch nacistickej okupácie."Je potrebné si všetko priznať, aby sa to už neopakovalo," vyhlásil Macron.Francúzska premiérka Élisabeth Borneová zase uviedla, že jej krajina "prišla o časť svojej duše" počas týchto razii, ktoré podľa nej zašli ešte ďalej, než žiadali nacistickí okupanti a o ktorej vedeli všetci vtedajší štátni predstavitelia.Počas dvoch dní - 16. a 17. júla 1942 - bolo zatknutých v Paríža a na jeho predmestí vyše 13.000 osôb.

Zberným miestom sa stal Zimný velodróm (Vel' d'Hiv), odkiaľ zadržaných deportovali do vyhladzovacích táborov po celej Európe. Išlo o najrozsiahlejšie hromadné zatýkanie židovského obyvateľstva francúzskou políciou v spolupráci s nacistickými okupantmi, vysvetľuje Reuters.

Macron na mieste júlovej razie
Macron na mieste júlovej razie