Ústredný zväz židovských náb. obcí

Sústrastný list k úmrtiu kardinála Jozefa Tomka

10.08.2022

Drahé sestry, drahí bratia,

s veľkým zármutkom sme prijali správu o konci pozemskej púte kardinála Jozefa Tomka. Nielen rímskokatolícka cirkev, ale aj celé Slovensko stráca jednu z najžiarivejších osobností ostatných desaťročí. Právom je kardinál Tomko považovaný za tých niekoľko Slovákov, ktorí ovplyvnili chod svetových dejín. Všetci sme hrdí na jeho životný príbeh.

Mnohí predstavitelia slovenskej židovskej komunity majú na čestnom mieste v knižnici jeho dielo Hľadieť za obzor. Zhromaždil v ňom dlhoročné skúsenosti z Ríma a predstavil vlastný pohľad na svet a ľudské problémy v snahe zachytiť ich globálnosť a univerzálnosť. Židia v knihe nájdu mnoho spoločných prvkov kresťanstva a judaizmu. Myslíme tým na význam slova láska a vnímanie človeka ako komplexnej osobnosti.

Posledný kontakt slovenskej židovskej komunity s kardinálom pochádza z pred necelého roka, keď sme všetci žili návštevou pápeža Františka na Slovensku. Doteraz nám v ušiach znejú jeho slová, že návšteva pontifika prinesie Slovensku radosť, nádej a aj ľuďom prirodzenú zvedavosť, aký odkaz našej krajine pápež František odovzdá.

Drahé sestry, drahí bratia prijmite našu úprimnú sústrasť.

ברוך דיין האמת, baruch dayan ha-emet, blahoslavený je sudca pravdy.

Richard Duda

predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí na Slovensku