Ústredný zväz židovských náb. obcí

V Žiline pribudli kamene na pamiatku obetí fašizmu

18.07.2022

Zakopnime, aby sme už nikdy viac nezabudli - to je odkaz pomerne malých mosadzných dlažobných kameňov, ktoré v uplynulých dňoch osadili aj v Žiline. Ich autorom je svetoznámy umelec Gunter Demnig pochádzajúci z Nemecka. Vlastnoručne ich uložil pred domom židovskej rodiny, ktorá bola zavraždený v koncentračnom tábore Osvienčim.

"Kameň je osadený priamo pred domom obete a pozostáva z betónovej kocky osadenej v dlažbe, ktorá na vrchu nesie mosadznú tabuľku s menom obete. Obsahuje aj ďalšie známe informácie, ako je rok narodenia a okolnosti tragédie, vrátane smrti. Väčšina z nich je venovaná Židom, no ďalšie u nás pripomínajú odbojárov a politických odporcov, chystajú sa tiež kamene na pamiatku Rómov," priblížil pre portál zilinak.sk Branislav Badura z občianskeho združenia Antikomplex.sk. 

Takéto dlažobné kocky sa nachádzajú už v 27 krajinách. Na Slovensku je umiestnených zatiaľ približne 250 kameňov v 30 mestách a obciach. Po celom svete je ich už takmer sto tisíc. Takzvané Stolpersteine, v preklade Kamene na zakopnutie, tvoria najväčší decentralizovaný pamätník v Európe. Na Slovensku organizuje ich umiestňovanie občianske združenie Antikomplex.sk, ktoré pripomína odkaz kameňov kampaňou Zakopnime, aby sme už nikdy viac nezakopli.

"Na desiate výročie, okrem osadenia ďalších desiatok kameňov v uliciach slovenských miest a obcí, sa o. z. Antikomplex.sk rozhodlo veľa slovenských príbehov obetí fašizmu zdigitalizovať priamo na svojom webe. Návštevníci tam nájdu aj interaktívnu mapu, ktorá postupne poskytne orientáciu v tom, kde všade sa v našej krajine jednotlivé Kamene nachádzajú," uviedol Branislav Badura. 

Zo Židovskej náboženskej obce v Žiline sme dostali túto potešujúcu rekapituláciu ich záslužných aktivít.

Oživiť, vysvetliť či priblížiť fungovanie významnej ješivy v Galante dnešnému človeku, to bol jeden z cieľov prednášky Józsefa C.Lenárta, študenta Židovskej univerzity v Budapešti, ktorá odznela v nedeľu 6. novembra 2022 v Galante.

SLOVENSKÁ ORGANIZÁCIA MACCABI pripravuje športový TÍM zo Slovenska na zimné hry WINTER GAMES 2023. Uskutočnia sa od 02.01. - 09.01.2023.